Atrakcje

Atrakcje w Malborku: Zamek w Malborku, który musisz odwiedzić!

Autor Krzysztof Sowiński
Krzysztof Sowiński11.06.20246 min.
Atrakcje w Malborku: Zamek w Malborku, który musisz odwiedzić!

Atrakcje Malbork mają tak naprawdę jeden niekwestionowany przyciągający punkt - jest nim potężny i słynny na cały świat gotycki zamek krzyżacki w Malborku. Ten monumentalny kompleks ceglanych budowli to największy tego typu zabytek w Polsce i jeden z najciekawszych w Europie. Zamek w Malborku to miejsce niezwykłe, które koniecznie trzeba zobaczyć na własne oczy, podziwiając rozmach i kunszt średniowiecznych budowniczych.

Kluczowe wnioski:
 • Zamek krzyżacki w Malborku był siedzibą wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego i stanowił kluczową warowną twierdze na ich terytoriach.
 • Kompleks zamkowy obejmuje ponad 20 budynków, basteję i wielką kaplicę zamkową, które powinny znaleźć się na liście must-see każdego turysty.
 • Malborski zamek słynie z Dużego Refektarza, gdzie salę ozdobiono imponującymi gzykimi sklepieniami.
 • Atrakcją dla zwiedzających są również legendy, podania i opowieści o zakonnikach krzyżackich i ich życiu.
 • Cenne eksponaty i wystawy wnętrz prezentują dziedzictwo kulturowe dawnych mieszkańców warowni.

Zamek w Malborku: największa ceglana budowla na świecie

Jeśli jesteś miłośnikiem historii, architektury gotyckiej i fascynują Cię średniowieczne fortyfikacje, to zamek w Malborku powinien znaleźć się na Twojej liście obowiązkowych atrakcji do zwiedzenia. Ten potężny kompleks ceglanych budynków uznawany jest za największą tego typu budowlę na świecie i absolutny must-see wśród malbork turystyka.

Rozmiary samego zamku krzyżackiego w Malborku przytłaczają. Budowany w latach 1274-1457 przez Zakon Krzyżacki składa się z trzech odrębnych części, które razem tworzą rozległy, warowny zespół budowli. Zajmuje powierzchnię ponad 21 hektarów i jest tak duży, że znajdowało się w nim około 300 mieszkań, kaplice, jadalnie, browary oraz wiele innych pomieszczeń!

Kiedy stoisz przed tą monumentalną, ceglana fortecą czujesz nie tylko respekt przed osiągnięciami średniowiecznych budowniczych, ale i wyobrażasz sobie życie rycerzy krzyżackich na zamku. Ich codzienne obowiązki, wielkie bitwy i legendarne historie. Malbork zamek stanowi żywe świadectwo odległej epoki i zapiera dech w piersiach każdemu odwiedzającemu.

Spacerując po rozległym terenie dzisiejszego muzeum możesz podziwiać kolejne części zamku - Zamek Wysoki z czasów początku budowy, Zamek Średni powstały w połowie XIV wieku oraz Zamek Przedzamcze. Każdy z nich skrywa inne, fascynujące detale architektoniczne i wystawy, które pozwalają lepiej zrozumieć życie mieszkańców dawnej krzyżackiej warowni.

Przewodnik po atrakcjach zamku krzyżackiego w Malborku

Zwiedzanie malbork zamek to wyjątkowa przygoda. Obejrzenie wszystkich zakamarków średniowiecznej warowni zajmuje około 3-4 godzin, dlatego warto wcześniej dowiedzieć się, jakie miejsca są szczególnie warte zobaczenia podczas malbork zwiedzanie.

Największą atrakcją dla odwiedzających jest słynny Duży Refektarz z rzędem ostrołukowych, ceglanych sklepień podtrzymywanych przez pojedynczą kolumnę. Kolosalne rozmiary jadalni głównych władców zakonu krzyżackiego, a jednocześnie niezwykła lekkość i finezja architektury robią ogromne wrażenie.

Kolejną obowiązkową częścią malbork turystyka jest zwiedzanie Wielkiej Kapitularzy z przestronnym dziedzińcem, Kaplicy Pałacowej oraz licznych bram i wież obronnych. Unikatowym miejscem jest także Sala Letnia zdobiona przepięknymi, gotyckimi malowidłami ściennymi. Całość uzupełniają ekspozycje broni, przedstawiające życie krzyżaków i historię regionu.

Warto też wybrać się na spacer wzdłuż malowniczych obwarowań zamkowych. Przechadzając się fosą i podziwiając potężne mury warownii możesz lepiej wyobrazić sobie jej legendarną przeszłość jako siedziby wielkich mistrzów krzyżackich.

Podsumowanie:

 • Duży Refektarz znany z ostrołukowych sklepień na jednej kolumnie
 • Wielka Kapitularna z dziedzińcem i Kaplica Pałacowa
 • Sala Letnia z gotyckimi malowidłami ściennymi
 • Ekspozycje broni, wystawy ukazujące życie krzyżaków
 • Spacery wzdłuż murów obronnych i fosy zamkowej

Czytaj więcej: Sekrety Wielkopolski: Zobacz niezwykłe odkrycia na horyzoncie

Historia i legendy krzyżackich rycerzy z Malborka

Zamek w Malborku to nie tylko imponująca, średniowieczna architektura, ale również miejsce przepełnione niezwykłymi historiami związanymi z dawnymi właścicielami warowni. Był główną siedzibą Zakonu Krzyżackiego na ziemiach polskich, a legendy i opowieści o życiu rycerzy krzyżackich towarzyszą tej budowli do dziś.

Malborski zamek stał się kwaterą główną zakonników w 1309 roku, kiedy to wielki mistrz Siegfried von Feuchtwangen przeniósł tu swoją siedzibę z Wenecji. Od tego czasu krzyżaccy władcy rezydowali w potężnej warowni, kierując swoimi oddziałami i rozprzestrzeniając dominację zakonu w regionie.

Ówcześni kronikarze przekazali mnóstwo barwnych historii, które przyczyniły się do obrastania zamku w Malborku licznymi legendami. Niektóre z nich opowiadają o gwałtownych sporach między mistrzami i zbuntowanymi rycerzami. Inne mówią o napadach żołnierzy z innych krajów na tereny krzyżackie.

Dziś zwiedzając poszczególne komnaty i sale zamku możesz poczuć dawną atmosferę i wyobrazić sobie życie warowników toczących religijne wojny. W każdym pomieszczeniu kryją się inne legendy, jak chociażby przekazy o sekretnych przejściach, zakonnikach przechodzących tajemną inicjację czy samotnym krzyżackim jeźdźcu, którego podobno można niekiedy ujrzeć na wałach obronnych.

Historie związane z zamkiem w Malborku sprawiają, że wizyta w tym miejscu staje się jeszcze bardziej niezwykła i zapadająca w pamięć. Przenosisz się do odległej epoki wspaniałych rycerzy, walk i średniowiecznej historii.

Najlepsza trasa zwiedzania Malborka dla całej rodziny

Zdjęcie Atrakcje w Malborku: Zamek w Malborku, który musisz odwiedzić!

Zamek w Malborku to prawdziwa gratka nie tylko dla dorosłych pasjonatów historii i architektury, ale również całych rodzin z dziećmi. Rozległy kompleks warowni z mnóstwem ciekawych zakątków i ekspozycji to świetne miejsce na ciekawą i pouczającą wycieczkę.

Zwiedzanie tak wielkiego obiektu może jednak stanowić spore wyzwanie dla najmłodszych turystów. Dlatego warto wcześniej zaplanować najlepszą trasę zwiedzania Malborka, która będzie interesująca dla wszystkich domowników.

Podsumowanie

Warto zdecydowanie zaplanować wizytę w zamku w Malborku. To absolutny must-see każdej malbork turystyka, będący największym ceglanym zamkiem na świecie i dawną siedzibą legendarnych krzyżackich rycerzy. Atrakcje i zabytki kompleksu pozwolą przenieść się w odległe czasy średniowiecza i poczuć prawdziwy klimat tych niezwykłych miejsc.

Nawet jeśli masz ograniczony czas podczas pobytu w Malborku, warto zarezerwować przynajmniej 3-4 godziny na malbork zwiedzanie najważniejszych części zamku. Duży Refektarz, Wielka Kapitularna czy Sala Letnia pozostawią niezapomniane wrażenia. A dla rodzin z dziećmi wytyczenie optymalnej trasy obejrzenia warowni umili całą wycieczkę.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Atrakcje dla dzieci w Lubelskim 2023/2024: Zalew Zemborzycki
 2. Majówkowe Szaleństwo w Polsce: Gdzie spędzić długi weekend w maju
 3. Śląskie Szlaki: Odkryj najpiękniejsze zakątki regionu
 4. Tatry informacje - Jakie są aktualne warunki pogodowe w górach?
 5. Wodospady Bieszczad: Najpiękniejsze miejsca, które musisz zobaczyć
Autor Krzysztof Sowiński
Krzysztof Sowiński

Nazywam się Krzysztof Sowiński i jestem założycielem portalu "Województwo Świętokrzyskie". Moja pasja do podróżowania i odkrywania nowych smaków rozpoczęła się wiele lat temu, kiedy po raz pierwszy wyruszyłem w samotną wyprawę po Europie. Z wykształcenia jestem geografem, a doświadczenie zawodowe zdobywałem jako przewodnik turystyczny oraz recenzent kulinarny. Na moim portalu dzielę się sprawdzonymi poradami, które pomogą Wam cieszyć się podróżami w pełni – od wyboru najlepszych atrakcji, przez degustację lokalnych przysmaków, aż po praktyczne wskazówki dotyczące planowania podróży. Moim celem jest inspirowanie Was do odkrywania świata w najpełniejszy i najprzyjemniejszy sposób.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły