Atrakcje

Gliwickie Tajemnice: Przewodnik po kulturalnych skarbach

Autor Krzysztof Sowiński
Krzysztof Sowiński11.06.20245 min.
Gliwickie Tajemnice: Przewodnik po kulturalnych skarbach

Co zwiedzić w gliwicach, pięknym mieście na Górnym Śląsku? Przewodnik "Gliwickie Tajemnice" odkryje przed Tobą prawdziwe kulturalne skarby tego miasta. Poznasz tutaj malownicze zabytkowe obiekty, fascynujące miejsca związane z przemysłowym dziedzictwem Gliwic oraz ciekawe tradycje i wydarzenia kulturalne. Ten kompletny przewodnik zabierze Cię na odkrywczą i inspirującą wycieczkę po gliwickich atrakcjach i mniej znanych zakamarkach pełnych tajemnic.

Kluczowe wnioski:
 • Gliwice to miejsce pełne nieoczekiwanych atrakcji dla miłośników kultury i historii.
 • Przewodnik pokaże Ci bogactwo zabytków oraz industrialnych i architektonicznych perełek miasta.
 • Odkryjesz tradycje, festiwale i wydarzenia kulturalne, które na stałe wpisały się w kalendarz Gliwic.
 • Dzięki tej publikacji zobaczysz Gliwice z zupełnie nowej, fascynującej perspektywy.
 • Będzie to niezwykła wycieczka po tajemniczych i mało znanych zakątkach tego śląskiego miasta.

Gliwickie kościoły z bogatą historią - co zwiedzić w gliwicach

Gliwice to miejsce, które zachwyca swoim bogatym dziedzictwem sakralnym. Odwiedzając to miasto, koniecznie trzeba zobaczyć przepiękne kościoły, które są świadkami minionych epok. Jednym z najbardziej imponujących jest Kościół Wszystkich Świętych – potężna gotycka świątynia, której początki sięgają XIII wieku. Zachwycają w niej przede wszystkim wspaniałe sklepienia, bogato zdobione ołtarze oraz piękne witraże. To absolutny must-see podczas zwiedzania Gliwic.

Niewiele ustępuje jej Kolegiata Świętych Apostołów Piotra i Pawła – przepiękny barokowy kościół, którego fasada zachwyca bogatą dekoracją. We wnętrzu można podziwiać liczne dzieła sztuki religijnej, w tym piękny ołtarz główny. Koniecznie trzeba tu zajrzeć, szczególnie że tuż obok znajduje się malownicza plebania w stylu barokowym.

Dla miłośników architektury warto też odwiedzić neogotycki Kościół Chrystusa Króla oraz modernistyczny Kościół Ducha Świętego. Oba są znakomitymi przykładami różnych nurtów w sakralnej sztuce budowlanej i doskonale wpisują się w kulturalne skarby tego śląskiego miasta.

Niezapomnianą atmosferę mają też dawne kościoły ewangelickie, jak Kościół Zbawiciela czy Kościół Marii Panny. Wszystkie one sprawiają, że zwiedzanie Gliwic staje się duchową i estetyczną ucztą dla każdego miłośnika zabytków i sztuki sakralnej.

Odkryj zabytki starego miasta - co zwiedzić w gliwicach

Śródmieście Gliwic kryje wiele skarbów architektonicznych, które zachwycą każdego miłośnika dawnej zabudowy miejskiej. Prawdziwą perłą jest tutaj stary Rynek z przepięknymi kamienicami, które wzniesiono w różnych stylach, od gotyckiego po secesyjny. Szczególnie urzekająca jest Kamienica pod Prawem z XVI wieku oraz Kamienica Obrokpawłowska z piękną fasadą w stylu renesansowym.

Warto rozejrzeć się też za innymi zabytkami wokół Rynku, jak np. dawny ratusz w stylu barokowym czy zabytkowe wagi miejskie. Alejka Przyjaźni z kolei prowadzi do zabytkowej zabudowy Starych Gliwic przy ul. Dolnych Wałów. Tutaj można podziwiać stylową architekturę mieszczańskich kamienic z XVI-XIX w. To istne perełki w stylu gotyckim, renesansowym, barokowym czy klasycystycznym.

Jedną z atrakcji Gliwic jest też odwiedzenie dawnych obwarowań miejskich, zwłaszcza Bramy Raciborskiej oraz murów obronnych wraz z niedawno odnowioną basztą. Spacerując przy nich, można doskonale odczuć dawny, średniowieczny charakter miasta.

 • Staromiejskie zabytkowe kwartały to prawdziwy raj dla miłośników architektury dawnych czasów.
 • Wycieczka po starówce pozwala przenieść się do minionych epok i odkryć prawdziwe ciekawe miejsca Gliwic.

Czytaj więcej: Kaszubskie Klejnoty: Odkryj malownicze zakątki Kaszub!

Tradycyjne muzea i galerie - co zwiedzić w gliwicach

Gliwice mogą poszczycić się bogatym zbiorem muzeów i galerii, które oferują niezwykle ciekawe ekspozycje. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc jest niewątpliwie Muzeum w Gliwicach, położone w przepięknym dawnym pałacu miejskim. Ta placówka zgromadzi zbiory z zakresu historii miasta, sztuki sakralnej, rzemiosła, malarstwa oraz wystaw etnograficznych.

Obowiązkowym punktem zwiedzania Gliwic dla miłośników sztuki jest z kolei Willa Caro, która obecnie mieści Muzeum Miejskie. W tej odnowionej secesyjnej rezydencji można podziwiać zarówno nowoczesne ekspozycje sztuki współczesnej, jak i stałą galerię malarstwa polskiego.

Kolejnym bardzo ciekawym miejscem jest Radiostacja Gliwicka – dawna niemiecka stacja nadawcza z lat 30., obecnie siedziba muzeum poświęconego historii radia i rozwojowi technik nadawczych. To prawdziwa gratka dla pasjonatów historii i techniki.

Nie można też pominąć Centrum Edukacji Regionalnej Muzeum w Toszku, które choć znajduje się poza Gliwicami, to też jest związane z tym miastem. Prezentuje ciekawą ekspozycję archeologiczną oraz unikatowe zbiory etnograficzne związane z regionem.

Nieoczywiste atrakcje turystyczne - co zwiedzić w gliwicach

Zdjęcie Gliwickie Tajemnice: Przewodnik po kulturalnych skarbach

Gliwice to miasto, które może zaskoczyć nieoczywistymi, zaskakującymi atrakcjami. Na pewno nietypową rozrywką jest tutaj wędrówka... podziemnymi korytarzami! Pod częścią miasta rozpościera się sieć dawnych podziemnych przejść z okresu średniowiecza, które możemy dziś zwiedzać z przewodnikiem. Odkryjemy wówczas tajemnicze lochy, sklepy i piwnice mieszczańskich kamienic. To prawdziwie ekscytująca podróż w czasie.

Dużą popularnością cieszy się też Palmiarnia Miejska, w której znajduje się przepiękna oranżeria z egzotycznymi okazami roślin. To idealne miejsce na relaksującą wycieczkę, podczas której możemy na chwilę przenieść się w zupełnie inną, ciepłą strefę klimatyczną.

Podsumowanie

Gliwice to miasto pełne niesamowitych kulturalnych atrakcji. Zwiedzanie Gliwic odsłania przed nami wspaniałe zabytki sakralne, urokliwą zabytkową starówkę oraz niebanalne muzea i galerie. Poza tymi bardziej oczywistymi atrakcjami Gliwic, czeka tu także wiele niespodzianek - tajemnicze podziemia, egzotyczna palmiarnia czy industrialne perły.

To idealne miasto dla każdego, kto pragnie odkrywać ciekawe miejsca. Czasami dość nieoczywiste i niepozorne zakątki kryją w sobie największe osobliwości. Dlatego warto wyruszyć na wycieczkę po Gliwicach i dać się zaskoczyć ich wielowymiarowym pięknem i bogatą historią. Z pewnością będzie to wyjątkowa podróż w czasie i przestrzeni.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Atrakcje dla dzieci w Lubelskim 2023/2024: Zalew Zemborzycki
 2. Majówkowe Szaleństwo w Polsce: Gdzie spędzić długi weekend w maju
 3. Śląskie Szlaki: Odkryj najpiękniejsze zakątki regionu
 4. Tatry informacje - Jakie są aktualne warunki pogodowe w górach?
 5. Bieszczady w maju: Gdzie warto pojechać w ciepłe miesiące?
Autor Krzysztof Sowiński
Krzysztof Sowiński

Nazywam się Krzysztof Sowiński i jestem założycielem portalu "Województwo Świętokrzyskie". Moja pasja do podróżowania i odkrywania nowych smaków rozpoczęła się wiele lat temu, kiedy po raz pierwszy wyruszyłem w samotną wyprawę po Europie. Z wykształcenia jestem geografem, a doświadczenie zawodowe zdobywałem jako przewodnik turystyczny oraz recenzent kulinarny. Na moim portalu dzielę się sprawdzonymi poradami, które pomogą Wam cieszyć się podróżami w pełni – od wyboru najlepszych atrakcji, przez degustację lokalnych przysmaków, aż po praktyczne wskazówki dotyczące planowania podróży. Moim celem jest inspirowanie Was do odkrywania świata w najpełniejszy i najprzyjemniejszy sposób.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły