Atrakcje

Co robić w Karpaczu i okolicach: Wycieczka na Śnieżkę

Autor Krzysztof Sowiński
Krzysztof Sowiński11.06.20246 min.
Co robić w Karpaczu i okolicach: Wycieczka na Śnieżkę

Atrakcje Karpacza i okolic przyciągają turystów z całej Polski i zagranicy. Jeśli planujesz wycieczkę w te piękne góry, koniecznie odwiedź szczyt Śnieżki - najwyższy punkt Karkonoszy i całych Sudetów. Przygotowaliśmy dla Ciebie kompletnego przewodnika po najciekawszych miejscach na trasie na Śnieżkę i jej okolicach. Czy wiesz, gdzie znajduje się kultowa Śnieżna Komnata i jakie inne niezwykłe atrakcje kryją się w Karkonoszach?

Kluczowe wnioski:
 • Wycieczka na Śnieżkę to obowiązkowy punkt każdej wyprawy w Karkonosze. Czeka na Ciebie wiele niezapomnianych widoków!
 • Po drodze napotkasz kultowe schroniska górskie, miejsca odpoczynku, punkty widokowe i inne ciekawe miejsca.
 • Na szczycie Śnieżki czekają na Ciebie liczne atrakcje, m.in. Śnieżna Komnata i wyjątkowa panorama na całe Karkonosze.
 • W okolicach Karpacza znajduje się wiele innych miejscówek wartych odwiedzenia, np. bajkowa Wielka Krokiew czy ciekawe rezerwaty przyrody.
 • Dzięki naszemu praktycznemu przewodnikowi zaplanowanie wycieczki będzie jeszcze prostsze i ciekawsze!

Najpiękniejsze atrakcje Karpacza i okolic na wycieczce na Śnieżkę

Karkonosze ze swym majestatycznym szczytem Śnieżki to jedna z najpiękniejszych górskich krain w Polsce. Karpacz turystyka przyciąga rokrocznie tłumy miłośników przyrody, aktywnego wypoczynku oraz historii. Wycieczka na Śnieżkę to obowiązkowy punkt każdej wyprawy w te rejony. Czekają na Ciebie niezapomniane widoki, ciekawe karpacz zabytki i mnóstwo atrakcji turystycznych.

Śnieżka jest najwyższym szczytem Karkonoszy i całych Sudetów, sięgającym 1602 m n.p.m. Na jej stokach i w okolicach znajduje się wiele miejsc, które warto odwiedzić. Przygotowaliśmy dla Ciebie kompletnego przewodnika po najciekawszych atrakcjach Karpacza i okolic, dzięki któremu zaplanowanie wyprawy będzie jeszcze łatwiejsze.

Karkonosze mają do zaoferowania znacznie więcej niż tylko zdobycie głównego szczytu. Nasz przewodnik zabierze Cię w najpiękniejsze zakątki tego regionu, zarówno na samej trasie na Śnieżkę, jak i w jej bliższych i dalszych okolicach. Odkryjesz bajkowe krajobrazy, cenne zabytki i aktywnie spędzisz czas na łonie natury.

Wyruszmy więc na wycieczkę pełną niezapomnianych wrażeń! Zastanów się tylko, od której atrakcji Karpacza zacząć przygodę...

Gdzie zacząć wycieczkę na Śnieżkę? Atrakcje Karpacza i okolic

Największą popularnością wśród turystów cieszy się wschodnia trasa na Śnieżkę, rozpoczynająca się właśnie w Karpaczu. To tutaj znajduje się największa koncentracja atrakcji Karpacza, które warto zobaczyć już na samym początku wyprawy. Miasteczko położone jest w samym sercu Karkonoszy, stanowiąc dla wielu bazę wypadową w góry.

Jednym z najsłynniejszych zabytków Karpacza jest drewniana Świątynia Wang wybudowana w stylu norweskim. Jej główną atrakcją są przepiękne malowidła zdobiące wnętrze oraz zachwycająca dzwonnica. Niemal równie popularna jest Stadnina Koni Huculskich, której mieszkańców możesz spotkać na korzystnych przejażdżkach górskimi duktami.

Dawniej Karpacz słynął przede wszystkim jako ośrodek sportów zimowych. Dziś na jego sławę pracują również inne atrakcje turystyczne, jak choćby Świątynia Dumania – ogromna platforma widokowa z panoramą na całe Karkonosze. To świetny punkt początkowy wędrówki na Śnieżkę.

Po krótkim spacerze przez centrum, możesz wyruszyć w kierunku najwyższego szczytu. Po drodze napotkasz pierwsze punkty widokowe i inne ciekawe miejsca.

 • Drewniana Świątynia Wang to prawdziwa perła zabytków Karpacza.
 • Zwiedź Stadninę Koni Huculskich i udaj się na przejażdżkę końną po górach.
 • Świątynia Dumania to popularna platforma widokowa na start.
 • Karpacz to obowiązkowy przystanek na początek wycieczki na Śnieżkę.

Czytaj więcej: Gdańskowe Perełki: Atrakcje, które nie można przegapić

Punkty widokowe na szlaku na Śnieżkę - atrakcje Karpacza

Wschodnia trasa na Śnieżkę przez Karpacz jest stosunkowo łagodna i przyjemna, choć na pewno nie należy do najłatwiejszych. Po drodze napotkasz wiele punktów widokowych, które umilą Ci tę wędrówkę górską. Oto najciekawsze atrakcje Karpacza i okolic znajdujące się na samym szlaku:

Jednym z pierwszych przystanków na trasie jest Gospoda Zapórek i znajdujący się tuż obok potężny głaz narzutowy o tej samej nazwie. To jeden z najsłynniejszych punktów widokowych w okolicy, z którego rozciąga się malownicza panorama na Karkonosze.

Nieco dalej czeka na Ciebie Nowa Dobrawa – zrekonstruowana osada z podgromadkimi chatami. To popularna atrakcja turystyczna Karpacza, gdzie możesz odpocząć i spróbować lokalnych przysmaków. W okolicy znajdują się także ciekawe ruiny dawnego klasztoru z podziemnymi korytarzami.

W dalszej części trasy nie pomiń punktów widokowych jak Zielony Stawek czy Kamienny Dół. Stamtąd rozpościerają się przepiękne widoki na Karkonosze. Możesz również zboczyć na chwilę z głównego szlaku by zwiedzić lokalną atrakcję – Świątynię Czaszek.

Schroniska górskie na szlaku na Śnieżkę - atrakcje turystyczne

Zdjęcie Co robić w Karpaczu i okolicach: Wycieczka na Śnieżkę

Droga na Śnieżkę prowadzi przez kilka schronisk górskich, w których możesz odpocząć i zregenerować siły. Przy okazji poznasz kultowe atrakcje turystyczne Karkonoszy. Oto najpopularniejsze miejsca na trasie:

Zaraz na samym początku szlaku znajduje się Schronisko Strzecha Akademicka. To jeden z największych obiektów tego typu w całych Karkonoszach, nawiązujący architekturą do lokalnych tradycji budownictwa. Mieści się tutaj również muzeum oraz stacja meteorologiczna.

Kolejnym przystankiem na trasie jest kultowe Schronisko Samotnia, znane również pod nazwą Stara Polana. Drewniana budowla powstała już w XIX wieku i zachwyca swym niedoścignionym, górskim klimatem. Warto zajrzeć chociaż na krótki odpoczynek i przekąskę.

Podsumowanie

Wycieczka na Śnieżkę to wspaniała przygoda, która na każdym kroku zaskakuje nowymi atrakcjami Karpacza. Wędrując wschodnim szlakiem, podziwia się wspaniałe widoki, ciekawe karpacz zabytki i poznaje kultową góralską gościnność. Wszystko to sprawia, że karpacz turystyka zyskuje zupełnie nowy, niezapomniany wymiar.

Karkonosze to nie tylko sam szczyt Śnieżki, ale cały szereg miejsc wartych odwiedzenia. Przed wyruszeniem w drogę, koniecznie zaplecz w planie pobyt w samym Karpaczu. Dopiero potem przygotuj się na wielogodzinną wędrówkę, której ukoronowaniem będzie podziwianie malowniczych panoram ze szczytu najwyższej góry Sudetów.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Atrakcje dla dzieci w Lubelskim 2023/2024: Zalew Zemborzycki
 2. Majówkowe Szaleństwo w Polsce: Gdzie spędzić długi weekend w maju
 3. Śląskie Szlaki: Odkryj najpiękniejsze zakątki regionu
 4. Tatry informacje - Jakie są aktualne warunki pogodowe w górach?
 5. Wodospady Bieszczad: Najpiękniejsze miejsca, które musisz zobaczyć
Autor Krzysztof Sowiński
Krzysztof Sowiński

Nazywam się Krzysztof Sowiński i jestem założycielem portalu "Województwo Świętokrzyskie". Moja pasja do podróżowania i odkrywania nowych smaków rozpoczęła się wiele lat temu, kiedy po raz pierwszy wyruszyłem w samotną wyprawę po Europie. Z wykształcenia jestem geografem, a doświadczenie zawodowe zdobywałem jako przewodnik turystyczny oraz recenzent kulinarny. Na moim portalu dzielę się sprawdzonymi poradami, które pomogą Wam cieszyć się podróżami w pełni – od wyboru najlepszych atrakcji, przez degustację lokalnych przysmaków, aż po praktyczne wskazówki dotyczące planowania podróży. Moim celem jest inspirowanie Was do odkrywania świata w najpełniejszy i najprzyjemniejszy sposób.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły